ostoje

2022

materiały: len, alpaka, bawełna, mohair, polska wełna górska, merino, siano

zdjęcia: Aneta Drozd i REST studio

W czasach dominacji jednego zmysłu – wzroku, dotyk został w dużej mierze sprowadzony do zakłamanych kontaktów z gładką powierzchnią ekranów. To dotyk jest naszym najważniejszym zmysłem, od niego w największej mierze zależy nasz dobrostan fizyczny i emocjonalny i to z nim jako pierwszym się rodzimy. Dotyk daje nam potwierdzenie tego, co widzimy. Dziś nasza skóra jest głodna. Choroba odkryta początkowo u więźniów i kosmonautów, w obecnych czasach dotyka coraz szerszego grona osób.

Komunikacja oparta na prędkości i dostępności na całym świecie traci jakość multisensoryczną. Czy kiedykolwiek przystosujemy się do tempa i zasięgu świata każdym zmysłem? I czy w ogóle powinniśmy?

OSTOJE to obiekty zachęcające do taktylnego, spokojnego obcowania z tkaniną, są nie tylko kojące, ale również aktywują różne wrażenia dotykowe.Instalacja ma formę wiszących słupów, które mają zachęcać do dotknięcia, objęcia oraz otoczenia się nimi. Właściwie przypominają drzewa, które mimo twardej i chropowatej powierzchni, kuszą, by ich dotknąć.

Elementy tworzą swojego rodzaju schron, który nie jest jednak zamknięty na to, co na zewnątrz.

Tkaniny zostały wytkane ręcznie, a za konkretne wrażenia dotykowe odpowiadają użyte sploty i surowce, takie jak mohair, alpaka bouclé, len oraz wnętrze wypełnione pachnącym sianem i wełną, co ubogaca jeszcze wielozmysłowe doznania.